środa, 20 marca 2019

"Lalkarz z Krakowa"



Przyznaję się. Przy wyborze tej lektury wygrała we mnie sroka okładkowa. Na KTK urzekła mnie wyjątkową szatą graficzną, która dotyczy zarówno okładki jak i tego co możemy odnaleźć w środku. Okazało się (na moje szczęście!), że oprócz wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu książka ma do zaoferowania dużo więcej zarówno młodszemu jak i starszemu czytelnikowi.

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony oglądamy dramatyczną wojnę w Krainie Lalek z której pochodzi urocza lalka Karolina, która w magicznych okolicznościach znalazła się w Krakowie znajdującym się pod niemiecką okupacją.  Oba miejsca są wykreowane z niezwykłą dokładnością, w powietrzu można wyczuć grozę i zło zniewolenia.

Główną bohaterką książki jest wspomniana już lalka, która za sprawą szczególnego wiatru trafia do warsztatu pewnego podstarzałego lalkarze niemieckiego pochodzenia, który swój sklep ma w pobliżu sukiennic. Jest to człowiek spokojny i stateczny, obdarzony niezwykłą empatią i ciepłem. W powieści dowiadujemy się, że ma o wiele więcej talentów niż tylko tworzenie pięknych zabawek.

Poznajemy też wiele ciekawych postaci drugoplanowych. W Krakowie obserwujemy zarówno Niemców, Polaków jak i Żydów. Szczególnie ciekawe są postacie dzieci i ich spojrzenie na realia wojny. Dość dobrze jest też wykreowane budowanie nienawiści wobec żydów. Widzimy szeroką paletę zachowań bohaterów, których motywują przeróżne pobudki takie jak strach, nienawiść, chęć zdobycia władzy czy ochrona swojej rodziny.

Elementy magi znajdujące się w książce zasługują na szczególną uwagę. Fantastyczne elementy znajdują się zarówno w ojczyźnie Karoliny jak i Krakowie. Spotkamy magiczne zjawiska, czary, ale też postacie swoje źródło biorące między innymi w mitologii słowiańskiej. Wszystko jest konsekwentne i buduje niesamowity klimat.

Książkę polecam zarówno tym dużym i poważnym, jak i mniejszym. Warto pamiętać, że dotyka ona bardzo mało chlubnego czasu w historii naszego kraju. Autorka nie przesładza, powieść oddaje wojenne realia. Uważam jednak, że ta powieść przede wszystkim dotyka tematu nadziei i przyjaźni- a są to wartości o których trzeba mówić, nie tylko do dzieci.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia