niedziela, 22 września 2019

Od czego zacząć przygodę z książkami naukowymi o psychologii?


Czy interesuje Cię świat wielkiej, światowej psychologii? 
Chcesz wiedzieć jakie istnieją sposoby interpretacji naszych zachowań i poglądów?
Frasuję Cię w jaki sposób działa ludzka pamięć? 
Interesujesz się sławami psychologicznego świata, takimi jak Freud czy Jung? 

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że świat psychologii może być dla Ciebie interesujący. W dzisiejszym poście zostanę Twoim przewodnikiem po podręcznikach, które będą interesujące dla każdego adepta tej nauki. Który jednak wybrać spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku? 

"Psychologia i życie" P. G. Zimbardo i R. J. Gerring- Nieporęczna biblia 
To opasłe tomiszcze zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy, która stworzy solidne podwaliny pod dalszą eksploracje psychologicznych ciekawostek. Podręcznik ma zupełnie niepraktyczną formę, wygląd niewymiarowej cegły i wagę worka ziemniaków, ale mimo to będzie dobrym wyborem ze względu na swój sympatyczny język i przybliżenie wielu ciekawych eksperymentów (tych bardziej znanych jak eksperyment więzienny, którego ojcem jest autor książki, jak i tych mniej). 


Seria "Psychologia: kluczowe koncepcje" P. G. Zimbardo, R. L. Johnson i V. McCann- tomy pełne wyzwań 
Tu mamy zaś do czynienia z 5 małymi i wygodnymi tomami, które spokojnie zmieszczą się nam to torebki czy plecaka. Nie jest to jednak jedyna zaleta tej serii. Każdy tom bowiem jest poświęcony przybliżeniu innych zagadnień. Mamy więc na przykład tom o motywacji i uczeniu się czy psychologii osobowości. Tematy podejmowane w nich mają być interesujące dla każdego- bez względu czy jest wtajemniczony w psychologię. Książki zawierają też wiele interesujących ćwiczeń i przykładów, które lepiej pozwalają utrwalić omawiane zagadnienia. 


"Psychologia podręcznik akademicki" J. Sterlau- rodzima alternatywa

Ten podręcznik, chociaż z okładki wygląda niepozornie jest kopalnią wiedzy. Śmiem zasugerować, że w kwestii materiału jest dużo obszerniejszy niż dwa powyższe tytuły. Napisany przez jednego z najznamienitszych polskich psychologów, urodzonego w maja 1931, twórcę Regulacyjnej Teorii Temperamentu jest zdecydowanie najbardziej skomplikowaną z tych książek. Wiedza podana jest w przystępny sposób, ale jej ogrom skompensowany w trzech tomach może przytłoczyć początkujących poszukiwaczy psychologicznych przygód. Jest jednak świetny do poszerzania wiedzy na poszczególne, frapujące was tematy. Szczególnie polecam z niego rozdziały dotyczące różnic indywidualnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia